שיפור הבטחון העצמי בקרב ילדים המשתתפים בחוגים

לחוגים שבהם משתתפים ילדינו בשעות אחר הצהריים יכולה להיות השפעה חיובית חשובה על ההתפתחות והצמיחה שלהם לקראת גילאים בוגרים. חוגים הם הזדמנות להשלים אלמנטים שלא שמים עליהם דגש במערכת החינוך הכללית (שעם המעבר מכיתה לכיתה ממוקדת יותר בהישגים לימודיים) כמו יצירתיות, פיתוח כישורים חברתיים וטיפוח הדימוי והביטחון העצמי.

על חוגים וביטחון עצמי

חוגים הם הזדמנות מצויינת להעניק לילדכם סביבה של התנסויות שיחזקו את ביטחונו העצמי, אבל חשוב לזכור שביטחון עצמי הוא מושג מורכב ורב- מימדי. יש ילדים בעלי ביטחון עצמי גבוה סביב אומנות ויצירה, שמאותגרים בסביבה חברתית. אחרים מפתחים ביטחון עצמי נמוך בהקשרים לימודיים, בגלל קשיי קשב וריכוז, למשל, שמקשים עליהם להגשים את הפוטנציאל שלהם. ילדים אחרים מפגינים תלות גדולה בהורים ומתקשים לגלות עצמאות בכל התחומים, ועדיין בחלק מהמימדים הביטחון העצמי שלהם יחשב לגבוה. חוגים רבים משווקים את עצמם, בדרך כלל בצדק, כמפתחי ביטחון עצמי, אך הבחירה בחוג מתאים לילדינו, צריכה להיעשות מתוך הבנה עמוקה של המרכיב שבו נדרש חיזוק מיוחד.

חוגים שונים מעניקים ערכים מוספים שונים לילדים מעבר להנאה. חוגים ספורטיביים כמו שחייה, כדורגל או אומנויות לחימה מחזקים את הביטחון העצמי סביב החוויה המוטורית. הם מחזקים את הגוף, את הקורדינציה ואת היציבה, כך שהרבה פעמים הילד יכול לחוות ולראות את הצמיחה בביטחון באופן פיזי על גופו. חוגי אומנות, תנועה , דרמה וכדומה, מאפשרים לילד לבטא את עצמו באופן אותנטי ולחוות העצמה לא רק מהתוצרים אלא גם מהתהליך הרגשי המזכך שביצירה.

חוויות הצלחה

אחת הדרכים המרכזיות להעלות את הביטחון העצמי הוא באמצעות חוויות הצלחה. ההצלחות בחוגים יכולות להיות בקליעה לסל, בשיפור שיא, בלמידה של טכניקת קפוארה מאתגרת או ביצירה אומנותית מרשימה. כדי שחווית ההצלחה באמת תתרום לביטחון העצמי, היא צריכה להיות אותנטית ומבוססת על הישג אמיתי במטלה מאתגרת. צבירה של חוויות הצלחה מספקות שכאלה יכולה לבוא לידי ביטוי בביטחון עצמי מוגבר של הילד בתחומים אחרים, ובגילוי יוזמה ועצמאות גם בבית.

כישורים חברתיים

כיצורים חברתיים, כולנו נמצאים בלמידה מתמשכת על התנהלות בחברה. לילדינו, לא משנה באיזה גיל, תמיד יש מה ללמוד ולהתרם משכלול היכולות החברתיות שלהם, מה גם שבתי- הספר בדרך כלל לא מסוגלים לתת מענה יחידני בתחום הזה לכל ילד. חוגים קבוצתיים יכולים לחזק את היכולת לתת מקום לאחר, להתבטא באופן עצמאי, לעמוד בתסכולים סביב ניצחון והפסד ועוד.

איזה חוג יחזק את הביטחון העצמי של הילד שלי?

חוגים הם קודם כל חלק מזמן הפנאי של הילד וככאלה הם צריכים להיות מהנים עבורו. אין טעם לדחוף את הילד לחוג שלא מעניין אותו, רק בגלל שלדעתכם הוא יתרום לביטחון העצמי שלו. המרכיב החשוב ביותר בבחירה הוא לא בהכרח סוג החוג אלא איכות ההדרכה בו. מדריך חוגים טוב הוא דמות חינוכית, אשר מזהה את הצרכים של כל ילד ומסוגלת לתת מענה לאתגרים האישיים שלו בפיתוח הביטחון העצמי באופן אישי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>